AKVARIUMAS.TK

2011 m. sausio 11 d., antradienis

Augalai

Akvariumų augalai - istorija ir klasifikacija Apžiūrinėdami šiuolaikinius, gerai įrengtus akvariumus, pastebime, jog juose nepaprastai svarbūs yra augalai. Sunku įsivaizduoti akvariumą be augalų. Augalai ne tik teikia akvariumui grožio, bet ir sudaro kartu su žuvimis ir kitais akvariumo gyventojais vieningą ekologinę sistemą.
Iki XIX a. pradžios akvariumai buvo kitokie negu dabar. Dideliuose induose paprastai buvo laikomos tik auksinės žuvelės, o augalų tokiuose induose nebuvo. Tik 1797 metais prancūzų mokslininkas T. Sosiūras eksperimentais įrodė glaudų ryšį tarp augalų ir anglies dioksido. Tai žinodamas, anglas D. Vardas 1837 metais pirmą kartą pabandė pasodinti vandens žolių į indą su auksinėmis žuvelėmis. Rezultatai buvo puikūs. Žuvys tarp augalų jautėsi kur kas geriau, augalai vešliai augo ir dauginosi.
Šiuo metu akvariumuose auginami kelių šimtų rūšių augalai, kilę iš viso pasaulio vandens baseinų. Paminėsime tik dažniausiai mūsų akvariumuose sutinkamus augalus.
Spiralinė valisnerija(Vallisneria spiralis) - šis gražus augalas paplitęs Azijos, Afrikos ir Amerikos tropinėse bei subtropinėse zonose. Natūraliose augimvietėse užauga iki 50 cm ilgio. Žydi smulkiais baltais žiedais. Valisnerija dauginama ūgliais. Jeigu palankios sąlygos, tai per metus iš vieno valisnerijos krūmo galima išauginti keletą dešimčių naujų augalų. Geriausiai valisnerijos auga, kai vandens temperatūra 20-22 oC. Valisnerija - atsparus augalas, tačiau jautriai reaguoja į ištirpusios vandenyje geležies perteklių. Jeigu jūsų akvariume, esant geram apšvietimui ir normaliai temperatūrai, valisnerija pradeda gelsti, galima manyti, kad į akvariumą patenka geležies rūdžių. Yra ir kitų rūšių valisnerijų, auginamų akvariumuose. Paminėsime didžiąją valisneriją (Vallisneria gigantea), kuri paplitusi Naujojoje Gvinėjoje ir Filipinuose.
Plačialapė sagitarija (Sagittaria platyphylla) paplitusi Jungtinių Amerikos Valstijų pietuose. Šaknimis gerai įsitvirtina į gruntą. Užauga iki 30 cm ilgio ir 3 cm pločio. Labai atsparus augalas, galintis augti, kai temperatūra 16-27 oC. Kitos sagitarijų rūšys, auginamos akvariumuose:  Sagittaria eatoniS. teresS. subulataS. filiformisS. papillosaS. gramineaS. lancifoliaS. latifoliaS. longirostra (paplitusios Šiaurės Amerikoje, daugiausiai JAV), S. chilensis ir S. montevidensis (paplitusios Pietų Amerikoje).
Kanadinė elodėja (Elodea canadensis). Ši elodėja paplitusi Šiaurės Amerikos vandens baseinuose. Šaknys labai silpnos, siūliškos. Dauginasi šoninėmis ataugomis: ir pasodintomis į gruntą, ir paliktomis plūduriuoti vandenyje. Geriausiai auga, kai vandens temperatūra 18-20 oC. Mėgsta gerą apšvietimą. Kitos elodėjų rūšys, auginamos akvariumuose:  E. densa bei E. naias, paplitusios Pietų Amerikos vandens baseinuose, ir E. nuttalli, paplitusi Šiaurės Amerikoje. 
Vandeninė kabomba (Cabomba aquatica). Paplitusi stovinčiuose ir lėtai tekančiuose Pietų Meksikos vandens baseinuose. Šaknynas tvirtas. Akvariumuose kabomba užauga net iki 2 m ilgio, užaugina daugybę šoninių atžalų. Kabomba mėgsta minkštą vandenį, stambiagrūdį gruntą, nepakenčia dažnų persodinimų. Dažnai akvariumuose žydi. Geriausiai auga, kai vandens temperatūra būna apie 20-22 oC. Kitos akvariuminių kabombų rūšys: C. australis,  auganti Pietų Amerikoje, ir C. caroliniana, auganti pietiniuose Šiaurės Amerikos rajonuose. Kitos kabombos akvariumuose auginamos rečiau.
Ambulija (Limnophila indica) paplitusi Azijos, Afrikos ir Australijos tropikuose. Tai - panašus į eglutę augalas. Šaknynas silpnas, bet ambulija gali augti ir plūduriuodama vandenyje. Auga labai greitai. Dauginama šoninėmis ataugomis: atitrūkusios nuo augalo, ataugos greit išleidžia šaknis ir jau gyvena kaip atskiras augalas. Ambulija geriausiai auga, kai vandens temperatūra 20-25 oC. Mėgsta ryškią šviesą. Ambulija labai tinka auginti žuvų nerštavietėse. Kitos ambulijos, auginamos akvariumuose:  Limnophila heterophylla ir L. sensiliflora.
Kriptokorinos (Cryptocoryna) - tai didelė grupė augalų. Akvariumuose auginamos kelios dešimtys rūšių kriptokorinų, todėl čia pateiksime tik trumpą grupės apibūdinimą. Kriptokorinų tėvynė - Indonezija, Ceilonas, Tailandas ir Filipinai. Kriptokorinos - vieni vertingiausių akvariumų augalų. Šaknimis kriptokorinos tvirtai įsikabina į gruntą. Jų lanceto formos lapai būna įvairiausių atspalvių ir labai pagyvina akvariumą. Kriptokorinos dauginamos ūgliais, išaugusiais iš šaknų. Esant 22-26 oC vandens temperatūrai, iš vieno šio augalo krūmo per metus galima gauti 20-30 atžalų. Kriptokorinos nemėgsta stiprios šviesos, nes tada jos greitai apauga siūliniais dumbliais. Be to, jos jautrios geležies pertekliui vandenyje.
Amazonės echinodorusai (Echinodorus amazonicus): šie egzotiniai augalai paplitę Brazilijoje, Amazonės baseine. Jeigu augimo sąlygos geros, užauga iki 50 cm ilgio ir 5 cm pločio. Mėgsta derlingą gruntą, minkštą vandenį ir gerai išsklaidytą šviesą. Nemėgsta persodinimų. Dauginami "ūsais", kurie išsišakoja po visą akvariumą. Geriausiai auga, kai temperatūra 20-25 oC. Ant didelių Amazonės echinodorusų lapų ikrus noriai deda skaliarai.
Aponogetonų (Aponogeton) grupei priklauso apie 30 augalų rūšių. Be to, išvesta ir hibridų. Šie daugiamečiai augalai paplitę Afrikoje, Indijoje, Australijoje. Tai - vieni puošniausių akvariumų augalų. Dauginami ilgomis ataugomis, kurių galuose pradeda formuotis naujo augalo užuomazgos. Geriausiai auga, kai temperatūra 20-22 oC. Aponogetonai mėgsta silpnai rūgštų vandenį ir išsklaidytą šviesą. Paprastai šio augalo krūmas sodinamas akvariumo viduryje. Ant didelių jo lapų noriai neršia skaliarai. Dažniausiai akvariumuose auginami Aponogeton crispus ThunbergA. rigidifolius Van Bruggen ir A. Stachyospoius de Wit.
Liudvigija (Ludwigia repens) auga JAV pietuose. Šaknimis tvirtai įsitvirtina grunte. Tai - puošnus krūminis augalas. Žydi mažais geltonais žiedeliais. Dauginasi vegetatyviškai. Liudvigija labai nereikli vandens temperatūrai: ji gali augti nuo 18 iki 30 oC temperatūros vandenyje. Akvariumuose dar auginamosL. arcutaL. natansL. potamogeton, paplitusios Brazilijoje, ir L. pulvinaris, paplitusi Pietų Afrikoje.
Vandeninis papartis (Ceratopteris thalictroides) - vienas egzotiškiausių akvariumo augalų. Natūralios jo augimvietės yra tropikuose. Geriausiai auga, kai vandens temperatūra 22-24 oC. Augalas mėgsta gerą apšvietimą. Jeigu augimo sąlygos geros, iš vieno paparčio lapo galima užveisti daugybę naujų augalų. Vandeninis papartis gali augti ir įsitvirtinęs grunte, ir plūduriuodamas ant vandens. Labai tinka auginti neršyklose, nes jame slepiasi žuvų mailius. Iš kitų vandeninių paparčių, auginamų akvariumuose, paminėtinas Microsonum pteropus, augantis Pietryčių Azijos vandens baseinuose, ir Ceratopteris cornuta, augantis Afrikos tropikuose.
Vandens salotos (Pistia stratiotes) paplitusios Afrikoje. Tai - vienas gražiausių ant vandens plaukiojančių augalų. Išauga iki 15 cm pločio. Kartais žydi smulkiais gelsvais žiedais. Geriausiai auga, kai vandens temperatūra 25-27 oC. Dauginamos vegetatyviškai. Jeigu akvariumas gerai apšviečiamas iš viršaus, tai vandens salotos greitai dauginasi ir uždengia visą vandens paviršių. Nemėgsta tiesioginių saulės spindulių.
Plunksnalapiai (Myriophyllum): šios grupės augalų tėvynė - Europa, Azija, Afrika ir Šiaurės Amerika. Auga upėse, ežeruose, dideliuose tvenkiniuose. Mėgsta švarų vandenį. Temperatūrai nereiklūs. Esant geram apšvietimui, greitai dauginasi, bet labai neatsparūs siūliniams dumbliams. Tinka žuvų neršykloms užsodinti. Dažniausiai akvariumuose auginami šie plunksnalapiai: M. alterniflorumM. brasilienseM. elatinoidesM. heterophyllumM. hippuroidesM. veiticillatum.
Maurabragainis (Chara fragilis). Šis augalas randamas vidurinėje ir pietinėje buvusios Tarybų Sąjungos dalyje. Auga daugelyje Lietuvos ežerų. Maurabragainis šviesoje išskiria daug deguonies ir suriša vandenyje esantį kalcį, todėl minkština vandenį. Tinka sodinti žuvų neršyklose.

Ričija (Riccia fluitans) - vandens samanos. Jos labai paplitusios stovinčiuose ir lėtai tekančiuose Europos, Azijos, Amerikos, Naujosios Zelandijos ir Afrikos gėluose vandenyse. Tai - plaukiojantys augalai, neturintys nei tikrų lapų, nei stiebų. Jeigu akvariumas apšviečiamas iš viršaus ir temperatūra 22-25 oC, ričijos greitai uždengia vandens paviršių ir šviesa negali prasiskverbti į akvariumą, todėl ričiją iš akvariumo reikia dažnai šalinti. Šis augalas labai tinka apsodinti žuvų nerštavietėms ir akvariumams, kuriuose auginamas mailius.

Nitela (Nitella flexilis): šis augalas paplitęs Europos, Azijos ir Šiaurės Amerikos gėluose vandenyse. Iš nitelų užauga tankūs povandeniniai brūzgynai. Jos šaknų neturi. Akvariume auga labai gerai, ypač kai vandens temperatūra 17-19 oC. Iš vandens išvalo įvairias mechanines purvo daleles. Nitela minta kai kurios augalėdės žuvys. Kitos nitelos: akvariumuose dažnai auginama N. megacarpa, kurios tėvynė - Jungtinės Amerikos Valstijos. Šių augalų reikėtų sodinti į akvariumus, kur auginamas žuvų mailius.

Javos samanos (Vesicularia dubyana): šie įdomūs augalai kilę iš Indijos Malajų srities. Smarkiai išsišakojusius ilgus stiebus dengia smulkūs tamsiai žali lapeliai. Auga tik akvariumo dugne. Jeigu įdėsime kuokštelį arba net mažytį stiebelį šių samanų į akvariumą, jos tuoj ims leistis į dugną. Svarbu parinkti šioms samanėlėms kietą gruntą, geriausia akmenis, ir jų dažnai nekiloti iš vietos į vietą. Tuomet samanėlės prisitvirtina prie grunto ir gerai auga, sudarydamos gražius, įvairių formų kauburėlius. Ant ūglių, pasiekusių vandens paviršių, susidaro dėžutės su sporomis. Šis augalas mėgsta išsklaidytą šviesą. Optimali vandens temperatūra -  22 oC.
Volfija (Wolfia arrhiza). Tai -  kruopos dydžio žalias vandens paviršiuje plaukiojantis augaliukas. Jo tėvynė Afrika ir Azija. Šaknų, įsišaknijančių į gruntą, neturi. Dauginasi dalinimosi būdu. Esant pakankamam apšvietimui ir vandens temperatūrai 20-24 oC, sparčiai dauginasi, nusėdama visą vandens paviršių. Nukritus vandens temperatūrai iki 12 oC, volfija nustoja daugintis ir žiemoja. Volfijos naudinga auginti daug, nes ja minta daugelis akvariumo žuvų.

Egagropila (Cladophora aegagropilaAegagropila sauteri) - turbūt pats keisčiausias ir paslaptingiausias akvariumuose auginamas augalas. Tai -rutulio formos dumblis, sutinkamas tiek vidurio Europos, tiek ir Azijos vandens baseinuose. Iš pirmo žvilgsnio jis primena jūrų ežiuką. Gamtoje, šviečiant saulei, šie paslaptingi rutuliai dėl aktyvios fotosintezės pakyla į vandens paviršių, o vakare, nusileidus saulei, lėtai leidžiasi į dugną. Tokia jų paros migracija liaudyje apipinta legendomis. Akvariume, šviečiant elektros lemputei, šis augalas visąlaik guli dugne. Jeigu akvariumą apšviečia saulės spinduliai, egagropila gali ir migruoti. Dauginasi vegetatyviniu būdu. Auga labai lėtai, tačiau užauga iki 10 cm skersmens. Vandens kokybė šiam augalui didelės reikšmės neturi. Akvariumininkai egagropilą vadina "gyvuoju filtru". Iš tikrųjų, gulėdamas ant dugno, augalas įsiurbia į save daug nešvarumų. Tuomet jį galima išimti, nuplauti po čiaupu, švelniai nuspausti ir vėl įleisti į akvariumą.

Vallisneria spiralis (Valisnerija)

Gyvenamoji vieta: Azija, Europa

Dydis: aukštis 30 - 10cm; plotis 0,5 - 1,5cm

Apšvietimas: stiprus

Temperatūra: 15 - 30C

Apie augalą: Tai vieni populiariausių augalų akvariumuose. Begalo gražiai atrodo susodinti akvariumo gale, ar kampuose. Tai tampa puikiu prieglobsčiu žuvų mailiui. Valisnerijos maisto medžiagas savinais per šaknis, todėl geriau jų nekilnoti iš vienos vietos į kitą. Šie augalai labai gražiai atrodo esan sroviai kurią sukelia vidinis filtras. Šie augalai geromis salygomis auga greitai, dauginasi išleisdami ūglius.

Vallisneria tortifolia

Gyvenamoji vieta: Pietryčių Azija

Dydis: aukštis 10 - 30cm; plotis 0,6cm

Apšvietimas: stiprus - labai stiprus

Temperatūra: 16 - 28C

Apie augalą: Akvariumininkų tarpe dar vadinamas nykštukine valisnerija. Dažniausiai užauga iki 20cm, todėl labai tinka sodinti akcariumo viduryje. Šis augalas maisto medžiagas pasisavina per šaknis, todėl reikėtų vengti perkėlinėjimų iš vienos vietos į kitą. Dauginasi išleisdamas ūglius. Šis augalas yra kiek reiklesnis už vallisneria spiralis, kadangi reikalauja ryškesnio apšvietimo.

Vallisneria gigantea

Gyvenamoji vieta: Azija, Filipinai, Naujoji Gvinėja

Dydis: aukštis 50 - 100+cm; plotis 2 - 3cm

Apšvietimas: vidutiniškas - labai stiprus

Temperatūra: 19 - 30C

Apie augalą: Dar vadinamos gigantinėmis valisnerijomis. Tai labai greitai augantis augalas, geromis salygomis per dieną užaugantis net 1cm. Lapai stori, 2 - 3cm pločio. Dažniausiai akvariumuose lapai užauga tokie, kad uždengia visą akvariumą. Tokius lapus galima trumpinti nukerpant žirklėmis, jų nenukirpus, kiti augalai negaudami šviesos gali nunykti. Lapai tokie tvirti ir stori, kad beveik nei viena augalėdė žuvis neturėtų kėsintis į šį augalą.

Hyphessobrycon eques (Minoras)

Gyvenamoji vieta: Pietų Amerika

Charakteris: taikios

Dydis: 3 - 4cm

Akvariumo dydis: ne trumpesnis nei 60cm

Temperatūra: 23 - 28C

Apie žuvį: Minorų būrį galima laikyti bandrame akvariume. Šios žuvytės mėgsta plaukioti būrelyje, todėl rekomenduojama įsigyti minimaliai 5vnt. Geriau minorus laikyti su judresnėmis žuvimis, kadangi lėtesnėms minorai apskabo ilgus pelekus. Šios žuvytės gerai jaučiasi tankiai apsodintame augalais, tamsiu gruntu ir srauniame akvariume. Minorai noriai valgo tiek augalinės, tiek gyvulinės kilmės maistą, tad juos maitinant neturėtų iškilti problemų. Patiną nuo patelės atskirti nėra sudėtinga, patinai stambesni už pateles, ryškesnių spalvų. Nerštui reikėtų paruošti akvariumą, kurio dugno plotas būtų nemažesnis nei 700 kvadratnių centimetrų, su tinkleliu ant kurio būtų smulkialapių augalų, akvariume turi būi išsklaidytas apšvietimas. Du patinus į veisyklą galima įkelti dieną aksčiau, o patelę po dienos. Patelė išneršia 200 - 300 smulkių pilkšvų ikrelių. Po neršto  žuvis ir tinklelį su augalais reikia išklti iš neršto akvariumo, o akvariumą reikia užtemdyti, kad ikrai negautų šviesos. Ikrai labai jautrūs prisilietimui, tad geriau jų neliesti. Mailius išsirita po 24 - 30 valandų, dar po 3 - 5 dienų mailius pradeda plaukioti po akvariumą, tada jau galima apšviesti akvariumą. Mailių pradėti šerti infuzorijomis. Minorai subręsta 8 - 10 mėnesių amžiaus. 

Labidochromis sp. "Hongi"

Gyvenamoji vieta: Malavio ežeras, Afrika

Charakteris: vidutiniškai agresyvi

Dydis: iki 15cm

Akvariumo dydis: nuo 120 litrų

Temperatūra: 22 - 28C

Apie žuvį: Šių ciklidų spalva priklauso nuo jų nuotaikos. Nugarinio peleko spalva kinta nuo geltonos iki ryškaia oranžinės. Dominuojančio patino spalvos būna labai ryškios. Tamsios juostos einančios per kūną, nuo žuvies nuotaikos gali net visiškai išnykti. Patelių spalva dažniausiai būna ruda su violetiniu atspalviu, tačiau ir jos gali pasipuošti ryškioms spalvomis. Patinų pilvo pelekai dažniausiai geltoni, o patelių tamsūs. Suaugę patinai būna 2 - 3cm didesni nei patelės. Natūralioje gamtoje šios žuvys gyvena uolėtose vietovėse su smėlingu gruntu, todėl įrenginėjant akvariumą reikia pasistengti kuo natūraliau atkurti natūralias gyvenimo sąlygas. Šiems ciklidams labai svarbus švarus vanduo, todėl būtini daliniai vandens keitimai ir galingas filtras. Dviejų patinų nepatartina laikyti akvariume, nebent jo dydis viršyja 200 litrų ir daugiau, kadangi patinai nuolatos bus agresyvūs. Patartina vienam patinui laikyti mažiausiai dvi pateles. Kuo daugiau patelių, tuo daugiau patino agresijos bus išsklaidyta. Akvariume turėtų būti įrengta daug slėptuvių, kad silpnesnės žuvys turėtų kur pasislėpti. Šios žuvys minta įvairiu maistu, tačiau geriausia maitinti specialiais pašarais Malavio ežero ciklidams. Svarbu žuvų neperšerti, kadangi to pasekoje gali išsivystyti nutukimas. Nenustebkite, jei akvariume net ir patelės jaus viena kitai agresiją, jos kaip ir patinai gali peštis. Kartais šie ciklidai mėgsta pavaikyti net didesnes žuvis, todėl auginant juos reikėtų pasirinkti panašaus agresyvumo žuvis. Kaip ir visos mažylius nešiojančių burnoje žuvų rūšys, šie ciklidai savo ikrus ir mailių nešioja burnoje 18 - 28 dienas. 

Pterophyllum scalare (Skaliaras)

Gyvenamoji vieta: Pietų Amerika

Charakteris: silpnai agresyvi

Dydis: iki 15cm

Akvariumo dydis: nuo 100 litrų porai

Temperatūra: 24 - 30C 

Apie žuvį: Šių žuvyčių kūno forma yra originali. Kūnas yra beveik apvalios formos, stipriai suspaustas iš šonų. Uodega didelė, ypač suaugusių žuvų, pilvo pelekai labai ilgi, ploni, primena ūsus, todėl dažnai patraukia kitų žuvų dėmesį. Skaliarų akštis su pelekais dažniausiai siekia apie 25cm, todėl akvariumo aukštis neturėtų buti žemesnis kaip 40 cm. Skaliarai yra ganėtinai taikios žuvys, tačiau dažnai nesutaria su su labai judriomis bei agresyviomis žuvimis, kurios mėgsta apkramtyti jų ilgus pelekus. Kadangi skaliarai mėgsta gyvą maistą, jų nepatartina laikyti su smulkiomis žuvelėmis, kadangi pastarosios gali būti suėstos, arba mirtinai užvaikytos. Skaliarai - brinės žuvys, todėl patartina įsigyti 6 - 8 žuvis, Akvariumą geriausia apželdinti stambialapiais augalais susodintais prie galinės sienelės. Patiną nuo patelės atskirti yra labai sudėtinga, patio nugaros pelekas labai aukštas, turi daugiau dryžių, patinų pilvo pelekai yra ryškesni. Patiną nuo patelės lengviau atskirti 10 - 12 mėnesių amžiau, kai pas patiną ant kaktos atsiranda iškilimas, pas pateles - įdubimas. Veisimui reikia labai didelio akvariumo, arba geriausiai specialiai tam įrengtos neršyklos, kurioje būtų daug plačialapių augalų. Po paros išsirita lervutės, kurias tėvai surenka į duobutes iškastas grunte. Kai mailius pradeda plaukioti, jį galima pradėti šerti infuzorijomis. Kai kurie akvariumistai atskiria tėvus nuo vaikų, tam kad šie nesuėstų savo mailiaus, tačiau kiti sako, kad taip juos atskirian tėvai praranda instinktą rūpintis savo vaikais.

Betta splendens (Gaidelis)

Gyvenamoji vieta: Kambodža, Tailandas

Charakteris: santykinai taikios

Dydis: 7cm

Akvariumo dydis: nuo 20 litrų

Temperatūra: 24 - 30C

Apie žuvį: Dėl savo spalvų įvairovės gaidelis yra viena populiaresnių žuvelių laikomų akvariumuose. Gaideliai kaip ir kitos labirintinės žuvys gali tiesiogiai kvėpuoti atmosferos oru. Šių žuvelių lūpos yra užsilenkę į viršų, pritakytos valgyti vabzdžius ir jų lervas. Gaidelių virškinimo sistema sukurta valgyti mėsą, todėl deriau jiems duoti gyvą maistą, na o jei galimybių nėra, pasistenkite, kad maistas bent jau būtų gyvulinės kilmės. Kaip pripratę tropikuose, gaideliai mėgsta šiltą temperatūra, tad akvariume vandens temperatūra neturėtų nukristi žemiau 24C. Laikant šias žuveles, filtro srovė neturėtų būti stipri, geriau ją išskaidyti ar nukreipti toliau nuo akvariumo centro. Gaidelių akvariume nagalima laikyti kartu su pelekus kramtančiomis žuvimis, o ypač negalima laikyti dviejų patnų kartu, kadangi jie be perstojo pešis, kol peštynės nesibaigs vieno iš jų mirtimi. Nerštas kaip ir visų labirintinių žuvų. Patelę raikia atskirti iškart po neršto, o patiną kai tik išsirita jaunikliai. Akvariume turi būti įrengta daug slėptuvių, kuriose patelė galėtų sėptis nuo agresyvaus patino, nieko baisaus, jei po neršto patelės pelekai sutrūkinėję, jie vėl ataugs. Gaidelių mailius išsirita po 1 - 2 parū, tačiau vis dar būna lizde, dar po vienos ar dviejų dienų jaunikliai jau plaukios po visą akvariumą. Malių pradėti šerti infuzorijomis, specialiu maistu ikrinių žuvų mailiui.

Trichogaster leeri (Perlinis guramis)

Gyvenamoji vieta: Pietryčių Azija, Malaizija, Tailandas

Charakteris: taikios

Dydis: iki 11cm

Akvariumo dydis: nuo 90 litrų

Temperatūra: 24 - 29C

Apie žuvį: Labai panaši žuvis į dėmėtąjį guramį. Perlinio guramio forma stipriai suspausta iš šonų, krūtinė ir priekinė pilvo dalis ryškiai orandžinė. Visas kūnas nusagstytas perliukais. Patelės paprastai mažesnės už patinus. Guramiai dėl savo "labirintinio" organo gali kvėpuoti atmosferos oru, tadėl neišsigąskite, jei Jūsų žuvytė karts nuo karto iškils į paviršių įkvėpti oro. Guramiai turi ir žiaunas, tačiau jos tėra pagalbinis variantas, jei guramis ilgai negalėtų išplaukti į vandens paviršių. Guramiams reikia didelio ir su daug augmenijos akvariumo, kadangi guramiu laikant su tokiomis žuvimis kaip barbusai, minorai, kardonešiai ar įvairūs ciklidai, guramiai bus baikštūs kadangi šioms žuvims būtinai užklius guramiu ilgi, siūliški pilviniai pelekai. Idealiausia vandens temperatūra laikant šiuos guramius apie 26C. 2 - 3 savaites prieš nerštą guramių porelę reikėtu maitinti tik gyvu maistu (išskyrus gyvas dafnijas, kadangi valgydami jas tėvai pradės ėsti mailiukus). Pats nerštas beveik nesiskiria nuo dėmėtojo guramio, skirtumas tik tas, kad perliniai guramiai mėgsta aukštesnę vandens temperatūrą. Šiųžuvyčių mailius būna gana smulkus, todėl jį reikėtų pradėti šerti infuzorijomis. Taip pat mailiui svarbi vandens švara, todėl būtinas reguliarus vandens keitimas ir maisto likučių pašalinimas po kiekvieno maitinimo. Mailius subręsta 10 - 12 mėnesių amžiaus.

Macropodus opercularis (Makropodas)

Gyvenamoji vieta: Kinija, Korėja, Taivanas

Charakteris: agresyvios

Dydis: iki 10cm

Akvariumo dydis: nuo 80 litrų

Temperatūra: 13 - 26C

Apie žuvį: Natūralioje gamtoje makropodai gyvena lėtos tėkmės arba stovinčiuose, sekliuose vandenyse su tamsiu dirvožemiu. Patiną atskirti nuo patelės nėra sudėtinga: patinas yra spalvingesnis ir turi ilgesnius pelekus. Makropodai yra nepaprastai ištvermingi ir gali prisitaikyti prie įvarių gyvenimo salygų, kaip ir visos labirintinės žuvys kvėpuoja atmosferos oru. Kadangi užaugusi žuvis būna nepaprastai agresyvi, ji neturėtų būti laikoma su jokiomis taikiomis ir mažomis žuvimis, kadangi pastarosios gali neišgyvent net valandos ir jau būti suėstos. Jei makropodai pradeda daugintis bendrame akvariume, jie pradės visiškai terorizuoti akvariumą ir užpuls kiekvieną žuvį plaukiančią prie lizdo. Po šio užpuolimo jūs galite pamatyti savo žuvį plaukiojančią tik su viena akimi. Nors gamtoje pripratę valgyti gyvulinės kilmės maistą, tačiau akvariume pripranta prie visokio maisto. Veisti geriausia atskirame 80cm ilgio akvariume, pakėlus temperatūrą ir sužeminus vandens lygį. Neršto akvariume turi būti daug slėptuvių, kadangi jei jų nebus, patinas gali net užmušti patelę. Patelė išneršia 100 - 500 ikrelių, inkubacinis periodas trunka 2 - 4 dienas. Katik išsiritęs mailius būna labai mažas ir jį reikėtų pradėti šerti infuzorijomis.